نحوه اجرای نیت واقف - بنیاد فرهنگی البرز

نحوه اجرای نیت واقف

نحوه اجرای نیت واقف

شیوه اجرای نیت واقف در بنیاد از طریق برگزاری همایش‌های ملی دانش­آموزی و نخبگانی و تقدیر و تجلیل از نوباوگان، دانش‌آموزان، دانشجویان، مخترعان و دانشمندان برتر کشور می­باشد.

بنیاد فرهنگی البرز از سال 1342 شمسی در اجرای نیت واقف، تاکنون به بیش از 3000  دانشجو وام تحصیل و اشتغال به کار پرداخت کرده و به بیش از 4650 نفر جایزه حسن تحصیل اهداء نموده است.

فعالیت بنیاد در دهه اول تأسیس، بیشتر بر اعطای «وام شرافتی» به دانشجویان مستعد و کم‌بضاعت متمرکز بود ولی ایجاد برخی تغییرات در نظام آموزشی (رایگان شدن تحصیل در کشور) منجر به تغییر رویکرد بنیاد در دهه دوم فعالیت خود مبنی بر اهدای جوایزی به نام «جایزه بنیاد البرز» به نفرات برتر علمی کشور از مقطع دانش­آموز تا دانشمند و همچنین تبدیل «وام شرافتی» به «وام اشتغال به کار» گردید که موضوع وام نیز در آخرین اصلاح اساسنامه بنیاد از سوی مرحوم البرز در سال 1356 حذف و فعالیت بنیاد صرفاً محدود به اهدای جوایز به برگزیدگان علمی کشور شد.

 نکته قابل توجه اینکه تمام اهتمام مرحوم البرز از اهدای جوایز این بود که علاوه بر ارزش ریالی و قابل اعتناء بودن مبلغ جایزه، خود مراسم نیز در بالاترین سطح کشوری برگزار شود بنحوی که جوایز دانش­آموزی با حضور وزیر آموزش و پرورش و جوایز دانشجویان با حضور وزیر علوم و جوایز دانشمندان در حضور نخست وزیر اهداء می­شد که علاوه بر ارزش مادی جایزه، ارزش معنوی آن نیز برای فرد منتخب مؤثر و ماندگار باشد.

 در سال­های پس از پیروزی انقلاب، این جوایز اغلب بدون برگزاری همایش و اطلاع­رسانی مناسب به منتخبین اهداء می­گردید ولیکن از ابتدای دهه جاری، با هدف ترویج علنی فرهنگ وقف علمی که خود ترویج معروف است، جایزه بنیاد البرز در قالب برگزاری همایش‌های ملی (در سطح دانشجویان، مخترعان و دانشمندان) و استانی (در سطح دانش‌آموزان) اهداء می­گردد.

بنیاد فرهنگی البرز در دهه اخیر (تا پایان سال 1397)، 3 همایش ملی در تهران و 8 همایش استانی برگزار نموده که حاصل آن اهدای جایزه به 1142 نفر از دانشمندان، مخترعان، دانشجویان، طلاب و دانش‌آموزان برتر کشوری و استانی بوده است.

2c56d9

دبیرخانه جایزه بنیاد فرهنگی البرز

همراهان جایزه

وزارت آموزش و پرورش، بنیاد ملی نخبگان، سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، سازمان اوقاف و امور خیریه و بعضی مؤسسات فرهنگی و آموزشی

دبیرخانه جایزه

شورای عالی سیاست‌گذاری جایزه البرز، هیأت انتخاب، کمیته‌ اجرایی و گروه مشاوران، زیر نظر مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز به عنوان دبیر کل

ارتباط با دبیرخانه

آدرس: خیابان سمیه بین خیابان مفتح و موسوی پلاک 180
تلفن: 91005550 – 021
پست الکترونیک: info@alborzaward.ir

تقویم جایزه

- ارسال و تکمیل مدارک: 1401/07/01
- معرفی برگزیده‌های استانی: 1401/07/13
- انتخاب برگزيده‌های کشوری: 1401/07/21
- برگزاری همایش ملی: آبان 1401